[sg_popup id=1756]
پوشاک ایرانی

 بافتنی های سنتی (Traditional knitting)

نوشته شده توسط فرشاد جعفرزاده

بافتنی های سنتی  

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “بافتنی های سنتی” نام دارد. این هنر به طور عمده توسط بانوان انجام می گیرد. بافتنی های سنتی با مواد اولیه ای مانند پشم، ابریشم، الیاف پنبه ای (و امروزه با انواع كانوا) تولید می شود.

ابزار مورد استفاده

ابزار کار میل بافتنی دو میل، پنج میل و یا قلاب بوده و فرآورده هایی از قبيل جوراب، شال گردن، بلوز، کلاه، روتختی، رومیزی و … را شامل می شود. نقوش اکثرأ هندسی بوده و محدودیتی در استفاده از رنگ وجود ندارد. برخی از انواع بافتنی های سنتی کام تزیینی است مانند عروسکهای بافتنی که در شهر ماسوله بافته می شود و بعضی کاملا کاربردی مثل کلاه محرکی که در مناطق گرمه و جاجرم خراسان شمالی بافته می شود.

بافتنی

طرز نگهداری

روش نگهداری و شستشوی این گونه تولیدات به طور مستقیم بستگی به الیاف مورد استفاده دارد، ولی به طور معمول با آب ولرم و صابون قابل شستشو بوده و نمی بایست آنها را در معرض رطوبت مداوم، آتش، اشعه ی خورشید، سفید کننده ها و اشیای تیز و برنده قرار داد. این هنر در اکثر مناطق ایران رواج دارد و بانوان به طور معمول در روزهای سرد پاییز و زمستان اوقات فراغت خود را با اشتغال به این هنر، غنی می سازند
گروه: پوشاک سنتی استان: اکثر استانها – اردبیل – خراسان – مازندران – البرز

“فروشگاه آنلاین آرشان آرت”

آمده ایم برای دمیدن جانی دوباره

حمایت از تولید ملی ، حمایت از هنرمند ایرانی

تخصصی ترین فروشگاه اینترنتی فروش صنایع دستی بومی ایرانی

فروشگاه اینترنتی آرشان آرت در سال 1397 آغاز به کار کرد . چشم انداز این وب سایت معرفی و فروش محصولات بومی صنایع دستی هر استان و استفاده از پتانسیل های بومی نیروی تولید در ایران بوده است.

امید است با معرفی هر چه بهتر محصولات و هنرمندان بومی در ایران گامی در عرصه اشتغال زایی و معرفی محصولات به دیگر نقاط دنیا برداریم.

درباره نویسنده

فرشاد جعفرزاده

دیدگاهتان را بنویسید