[sg_popup id=1756]
پوشاک ایرانی هنرهای برجسته ایرانی

ابریشم بافی ظریف ترین و زیباترین دستبافتِ جهان !!!

نقوش این نوع دستبافته غالبا به صورت هندسی و برجسته بر روی کار نمایان است

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران ” ابریشم بافی” نام دارد.


دستبافته های ظریف که با تار و پود ابریشم الوان تهیه می شود با عرض حدود 90سانتیمتر و طول (دلخواه و بنا به نیاز ) تا 30متر تولید می شود. نقوش این نوع دستبافته غالبا به صورت هندسی و برجسته بر روی کار نمایان است، با دستگاه نساجی سنتی (دو وردی یا چهار وردی) یافته می شود و ابزار کار آن همان ابزار کار نساجی سمتی است .


موارد مصرف ابریشم بافی

از موارد مصرف آن می توان به لبه ی یقه ، سرآستین و پیش سینه ی لباس های محلی فاخر اشاده کرد . مواد اولیه ی آن الیاف ابریشم خالص رنگرزی شده است ، رنگها گیاهی با معدنی بوده که ابریشم جلای خاصی به رنگها و نقوش پس از بافت می دهد.

این دستبافته در سال1365 هجری شمسی برنده جایزه ظریف ترین و زیباترین دستبافته جهان شد و جایزه ی یونسکو را ازآن یک زن ایرانی به نام خانم صغری کبیری از اهالی روستای زاوین در استان خراسان رضوی کرد .

مراکز تولید

مراکز مهم تولید آن روستای زاوین ، کلات مادری، راز ، جرگلان ، مانه و سملقان در استان خراسان رضوی است که با نقوش ترکمن و رودوزیهای سنتی آراسته می شود. در سایر نقاط کشور نیز انواع بافت های مشابه با ابریشم صورت میگیرد که هر کدام از ویژگی خاصی برخوردار است، بعضی در طول ، عرض و گاهی در انتخاب رنگ و نقوش این ویژگی ها به چشم می خورد.

ابریشم بافی ظریف ترین و زیباترین دستبافتِ جهان !!!

روش نگهداری ابریشم

روش نگهداری آن مانند نگهداری الیاف ابریشمی ، حفاظت از رطوبت مداوم ، آتش ، اشعه ی مستقیم خورشید،سفیدکننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده است.

استان: خراسان رضوی (طاوین ، کلات نادری، راز ، جرگلان ، مانه و سملقان)

 درباره ی آرشان آرت

ما در فروشگاه آرشان آرت با کمک هنرمندان عزیز این مرز و بوم محصولات زیبایی را تهیه کردیم که علاوه بر کمک به چرخه اقتصادی کشور می­تواند به شما در تهیه هدایای مناسب برای عزیزانتان کمک کند.

شما می توانید انواع کیف­ سنتی، کیف­ پارچه ای، کیف رودوشی دست دوز با طرح ­ها و رنگ های شاد و متنوع، و همچنین ست­ کیف و شال به همراه هدبند های زیبا در طرح ها و رنگ های مختلف را در اینجا تهیه نمایید.

درباره نویسنده

فرشاد جعفرزاده

دیدگاهتان را بنویسید