[sg_popup id=1756]
پوشاک ایرانی هنرهای برجسته ایرانی

ابریشم دوزی چیست و در مورد آن چه میدانید ؟

نوشته شده توسط فرشاد جعفرزاده

قدیمی ترین نمونه ابریشم دوزی در موزه ی ملی ایران موجود است که مربوط به دوره ی سلجوقی (سال451 هجری قمری) است

یکی از صنایع دستی تزیینی ایران ” ابریشم دوزی” نام دارد.که عبارت است از دوخت های مشخص  با نخ ابریشم طبیعی بر روی پارچه براساس طرح از پیش تعیین شده است .

هر آنچه باید در مورد ابریشم دوزی بدانیم !!

چنانچه طرحی با سه روش ، توپردوزی کوتاه و بلند، ساتن دوزی و ساقه دوزی انجام شود به آن ابریشم دوزی می گویند ، درغیر این صورت نمی تواند در این گروه قرار گیرد.

موارد استفاده

معمولا برای دوخت تابلوهای تزیینی، یقه ی لباسها، رومیزی و …. استفاده می شود. طرح های مورد استفاده در این هنر: نقوش انسانی ، حیوانی ، نگارگری ، شکارگاهی ، گل و بته بوده و دوخت بر روی پارچه های مخمل ، تافته، اطلس ، ماهوت ، تترون و…. صورت می گیرد.

تاریخچه و روش نگهداری

قدیمی ترین نمونه ابریشم دوزی در موزه ی ملی ایران موجود است که مربوط به دوره ی سلجوقی (سال451 هجری قمری) است روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت مداوم، حرارت و آتش ، اشعه ی مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده است و با آب ولرم و صابون قابل شستن است.

ابریشم دوزی نقش زری چیست؟!

ابریشم دوزی در اکثر نقاط ایران خصوصا مناطقی که پرورش کرم ابریشم رواج دارد و هم چنین استان های  اصفهان ، یزد، کاشان ، بندر عباس انجام می گیرد.

چنانچه از نخ گلابتون (نخ ابریشمی با روکش طلا یا نقره )  استفاده شودبه آن ” ابریشم دوزی نقش زری” اطلاق می شود.

استان: اصفهان(کاشان) هرمزگان( بندرعباس) -یزد

 درباره ی آرشان آرت

ما در فروشگاه آرشان آرت با کمک هنرمندان عزیز این مرز و بوم محصولات زیبایی را تهیه کردیم که علاوه بر کمک به چرخه اقتصادی کشور می­تواند به شما در تهیه هدایای مناسب برای عزیزانتان کمک کند.

شما می توانید انواع کیف­ سنتی، کیف­ پارچه ای، کیف رودوشی دست دوز با طرح ­ها و رنگ های شاد و متنوع، و همچنین ست­ کیف و شال به همراه هدبند های زیبا در طرح ها و رنگ های مختلف را در اینجا تهیه نمایید.

درباره نویسنده

فرشاد جعفرزاده

دیدگاهتان را بنویسید