[sg_popup id=1756]
پوشاک ایرانی

اجاق قراقی Oveen Qraqy-Ingle guard

نوشته شده توسط فرشاد جعفرزاده


اجاق قراقی

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران”اجاق قراقی ” نام دارد .

وجه تسمیه ی نام گذاری به این علت بوده که در جلوی اجاق و یا در زیر منقل از آن استفاده می کنند و نوعی حفاظ برای در امان بودن قالی یا سایر زیراندازها، از شراره های آتش است ، به اصطلاح محلی نوعی قرق برای اجاق است .

نقش ها و طرح ها

نقوش اجاق قراقی هندسی و ذهنی بوده  و از لحاظ شیوه ی بافت و شکل ظاهری کاملا شبیه به جاجیم است و مصرف محلی دارد . اجاق قراقی های قدیمی،نعلی شکل بوده ولی امروزه برای راحتی و سرعت در بافت، آن را به شکل مستطیل می بافند.

اجاق قراقی

اجاق قراقی

اجاق قراقی

اجاق قراقی

روش نگهداری و حفاظت

عشایر دشت مغان در استان آذربایجان شرقی، بافندگان هنرمند ولی گمنام این ” دستبافته ی تمام پشمی هستند. برای حفاظت از اجاق قراقی می بایست مانند سایر محصولات پشمی آن را از بید، رطوبت مداوم، آتش (هر چند این فرآورده خود حفاظتی برای آتش است) و نور دایمی خورشید و سفیدکننده ها دور نگاه داشت.

استان: آذربایجان شرقی-اردبیل(دشت مغان)

“فروشگاه آنلاین آرشان آرت”

آمده ایم برای دمیدن جانی دوباره
حمایت از تولید ملی ، حمایت از هنرمند ایرانی
تخصصی ترین فروشگاه اینترنتی فروش صنایع دستی بومی ایرانی

فروشگاه اینترنتی آرشان آرت در سال 1397 آغاز به کار کرد . چشم انداز این وب سایت معرفی و فروش محصولات بومی صنایع دستی هر استان و استفاده از پتانسیل های بومی نیروی تولید در ایران بوده است.

امید است با معرفی هر چه بهتر محصولات و هنرمندان بومی در ایران گامی در عرصه اشتغالزایی و معرفی محصولات به دیگر نقاط دنیا برداریم.

درباره نویسنده

فرشاد جعفرزاده

دیدگاهتان را بنویسید