[sg_popup id=1756]
پوشاک ایرانی

آجیده دوزی هنر دست دوزی با قدمت هخامنشی

آجیده دوزی
نوشته شده توسط فرشاد جعفرزاده

آجیده دوزی از جمله رودوزیهای سنتی و پرپیشینه ی ایرانی است که درآن مقداری پنبه بین دو لایه ی پارچه قرار می گیرد و سپس با دوخت روی پارچه ،نگاره ها ونقوش ظریف و برجسته ایجاد می کنند.

یکی از صنایع دستی تزیینی- کاربردی ایران ” آجیده دوزی ” نام دارد. آجیده دوزی از جمله رودوزیهای سنتی و پرپیشینه ی ایرانی است؛که درآن لایه ای از پنبه بین دو لایه ی پارچه قرار می گیرد و سپس با دوخت روی پارچه ،نگاره ها ونقوش ظریف و برجسته ایجاد می کنند،به این هنر سنتی پنبه دوزی یا لایه روزی نیز می گویند .

سابقه ی این هنر در ایران را می توان به دوره ی هخامنشی نسبت داد.

تاریخچه لباس های دوره های مختلف تاریخی ایران

گپیتر دلاوالهگ در سفرنامه ی خود(دوره ی صفویه) در تشریح لباس ایرانیان نوشته است : جلیقه ای که ایرانیان در زمستان می پوشیده اند ، غالبا از نخ پنبه ای بوده و حالتی رنگین و پر نقش داشته و داخل آن را پنبه دوزی می کرده اند.

“شاردن”نیز در سفرنامه خود درباره ی هنر آجیده دوزی نوشته است : جنس پارچه ی لباس ایرانیان عصر صفوی ابریشم یاکتان بوده است؛که به آن آستری ضخیم می دوختند و میان رویه و آستر لباس، یک لایه پنبه می گذاشتند تا به این طریق به حرارت آن بیفزایند.

تاثیر هخامنشیان بر هنر آجیده دوزی

در لباس سربازان عصر هخامنشی ، یک لایه پارچه ی پنبه دوزی شده قرارداده می شد تا سنگینی وزن تیردان،باعث آزار شانه ی حمل کننده ی آن نشود.

استفاده از آجیده دوزی برای تزئینات

در شهر ماهان کرمان و بعضی نقاط دیگر کشورمان برای تزیین کلاه درویشی از آجیده دوزی استفاده می شود که افزون بر زیبایی ظاهر باعث استحکام و دوام کلاه نیز می شود.

از این دوخت برای تزیین روبالشی، لباس شب،کلاه ، بقچه، وسایل آشپزخانه و … استفاده می شود.

نگاره های رایج

از نگاره های رایج مورد استفاده در این هنر میتوان به نقوش هندسی ، پل و مرغ ، گل و بته،ترنج،جناقی،دایره، هلالی ، گلدانی و… اشاره کرد.

روش نگهداری

در سال های اخیر به جای پنبه که در اثر شستن کم کم از بین می رود از ابر (اسفنج) دو میلیمتری استفاده می کنند. روش نگهداری آجیده دوزی:حفاظت از رطوبت مداوم ، حرارت و آتش ، اشعه ی مستقیم خورشید ، سفید کننده های شیمیایی و اشیای نوک تیز و برنده است.

آجیده دوزی
آجیده دوزی

خاستگاه

استان: تهران- کرمان (ماهان) -البرز

شعار ما ( آمده ایم برای دمیدن جانی دوباره )

حمایت از تولید ملی ، حمایت از هنرمند ایرانی

تخصصی ترین فروشگاه اینترنتی فروشصنایع دستی بومی ایرانی

فروشگاه اینترنتی آرشان آرت در سال 1397 آغاز به کار کرد . چشم انداز این وب سایت معرفی و فروش محصولات بومی صنایع دستی هر استان و استفاده از پتانسیل های بومی نیروی تولید در ایران بوده است.

امید است با معرفی هر چه بهتر محصولات و هنرمندان بومی در ایران گامی در عرصه اشتغالزایی و معرفی محصولات به دیگر نقاط دنیا برداریم.

درباره نویسنده

فرشاد جعفرزاده

دیدگاهتان را بنویسید