[sg_popup id=1756]
پوشاک ایرانی

بخارا دوزی (Bukhara embroidery)

بخارا دوزی

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران بخارا دوزی” نام دارد. خارا نام شهری است که در آن محصول پنبه و ابریشم بسیار بوده و به همين دليل هنرمندان بخارایی، شیوه ای را در رودوزی ها ابداع کرده اند که به بخارا دوزی» مشهور شده است . بخارا دوزی نوعی رودوزی است که در اثر پر کاری دوخت دوخت های زیاد روی پارچه ی زیر ساخت)، زمینه ی پارچه قابل تشخیص نیست و نقوش، به وسیله ی نخهای الوان پدیدار می شود.

نقش ها

پارچه های زیر کار معمولا چلوار، منتقال یا کتان و ندرتا ابریشم با پشم است. نقوش خاص بخارا دوزی عبارت است از: گل های اناری، شاه عباسی، گل های میخک، طرح گلدانی و گلها با الیاف ابریشم های الوان مائند قرمز پخته، نیلی سیر، سفید، سبز یشمی، زرد، خردلی، قهوه ای و … بر روی پارچه متقال یا تافته رودوزی می شود. معمولا گلها از یک مرکز رودوزی شده و به صورت شعاع های منظم ادامه می یابد.

بخارا

چگونگی تولید

روش کار به این صورت است که ابتدا طرح را بر روی کاغذ طراحی کرده و سپس آن را به وسیله ی سنجاق سوراخ سوراخ کرده و با توجه به رنگ زمینه با استفاده از برادوی ذغال یا گچ (امروزه کاربن) طرح را بر روی پارچه منتقل می کنند سپس با استفاده از نخ های ابریشمی الوان تابیده، تمام طرح به صورت تور دوخته می شود. دوخت با ابریشم تابیده شده باعث ایجاد امواج زیبایی در سراسر کار می شود، از این هنر برای تزیین لباس روسری، رومیزی، روتختی و … استفاده می شود.

طرز نگهداری

روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت و اشعه خورشید مداوم، سفید کننده ها و آتش است و با آب ولرم و صابون قابل شستشو است. این هنر در شهر اصفهان از رواج خوبی برخوردار است
*- هم اکنون نمونه های بسیار زیبا و در رویای بخارا دوزی که از دوره صفویه به جای مانده در موزه های لوور و برینیش و آرمیتاژ نگهداری می شود. قدیمی ترین نمونه بخارا دوزی چهان، قدمت این هنر را به دوران سلجوقی می رساند.
بخارا دوزی
گروه: رودوزیهای سنتی استان: اصفهان و اکثر استانها

درباره نویسنده

فرشاد جعفرزاده

دیدگاهتان را بنویسید