[sg_popup id=1756]
پوشاک ایرانی هنرهای برجسته ایرانی

برکنه دوزی borokneh duri

نوشته شده توسط فرشاد جعفرزاده

برکنه دوزی

یکی از صنایع دستی تزیینی ایران برکنه دوزی نام دارد. ابتدا پارچه ی مورد نظر را در کارگاه چوبی مخصوص رودوزی قرار می دهند تا پارچه به خوبی کشیده و مهار شود. آنگاه قسمتهایی از پارچه با طرحی دلخواه پریده می شود و سپس دور فضاهای خالی آن با الیاف ابریشمی هم رنگ زمینه رودوزی می شود. گاه در جاهای خالی قطعات آیینه با پارچه هایی به رنگهای متفاوت دوخته می شود.

برکنه دوزی

وسایل‌مورد نیاز

ابزار کار برکنه‌ دوزی مانند دیگر رودوزی ها : سوزن، قیچی و مواد اولیه آن انواع نخ است. طرح و نقوش برکنه معمولا گل های متنوع و گاه اسلیمی (منحنی های گردان) است. روش نگهداری و شستشوی آن محافظت از رطوبت و اشعه ی خورشید مداوم، آتش و حرارت زیاد، اجتناب از سفید کننده ها و عدم تماس با اشیای تیز و برنده است. این نوع دوخت در اکثر استانهای کشور رواج دارد.
گروه: رودوزیهای سنتی استان: اکثر استانها

“فروشگاه آنلاین آرشان آرت”

آمده ایم برای دمیدن جانی دوباره

حمایت از تولید ملی ، حمایت از هنرمند ایرانی

تخصصی ترین فروشگاه اینترنتی فروش صنایع دستی بومی ایرانی

فروشگاه اینترنتی آرشان آرت در سال 1397 آغاز به کار کرد . چشم انداز این وب سایت معرفی و فروش محصولات بومی صنایع دستی هر استان و استفاده از پتانسیل های بومی نیروی تولید در ایران بوده است.

امید است با معرفی هر چه بهتر محصولات و هنرمندان بومی در ایران گامی در عرصه اشتغال زایی و معرفی محصولات به دیگر نقاط دنیا برداریم.

درباره نویسنده

فرشاد جعفرزاده

دیدگاهتان را بنویسید