[sg_popup id=1756]
ظروف ایرانی هنرهای برجسته ایرانی

بامبو بافیBamboo bafi

نوشته شده توسط فرشاد جعفرزاده

بامبو بافی

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “بامبو بافی” نام دارد. قدمت بامبوبافی در ایران حدود ۹۰ سال است. بامبو، نوعی نی با خیزران است که دارای قطر و ضخامت های مختلف (از یک الی ده سانتیمتر) است که در لیالستان لاهیجان و برخی از مناطق شمالی کشور می روید و به رنگهای سبز، مشکی متمایل به قهوه ای، عنابی و زرد مایل به کرم دیده می شود.

چگونگی تولید

برای تولید محصولات، ابتدا بامبوهای قطور به طول 3 متر به دو نیم شده و هر تیمه به رشته های یک سانتی متری تقسیم می شود. برای باریک تر کردن رشته ها، از یک پهناکن و یک ضخامت کن استفاده می شود. آنگاه این رشته ها را به هم بافته و از این رهگذر انواع محصولاتی نظیر میز و صندلی، آباژور، میوه خوری، سبد نان و دیگر وسایل مصرفی ساخته می شود.

بامبو

بامبو

روش شست وشو

بافت طرح هایی که در حال حاضر در ایران رایج است عبارت است از: بافت خورشیدی، ستاره ای، زنجیری و ترکیب مروار و بامبو. شستشوی آن با آب ولرم و کمی شوینده به راحتی انجام می پذیرد ولی از سفید کننده ها و حرارت مستقیم آتش، فشار و ضربه باید اجتناب کرد.
گروه صنایع دستی چوبی و حصیری استان گیلان (لیالستان لاهیجان – قاسم آباد رودسر)

“فروشگاه آنلاین آرشان آرت”

آمده ایم برای دمیدن جانی دوباره

حمایت از تولید ملی ، حمایت از هنرمند ایرانی

تخصصی ترین فروشگاه اینترنتی فروش صنایع دستی بومی ایرانی

فروشگاه اینترنتی آرشان آرت در سال 1397 آغاز به کار کرد . چشم انداز این وب سایت معرفی و فروش محصولات بومی صنایع دستی هر استان و استفاده از پتانسیل های بومی نیروی تولید در ایران بوده است.

امید است با معرفی هر چه بهتر محصولات و هنرمندان بومی در ایران گامی در عرصه اشتغال زایی و معرفی محصولات به دیگر نقاط دنیا برداریم.

درباره نویسنده

فرشاد جعفرزاده

دیدگاهتان را بنویسید