[sg_popup id=1756]
پوشاک ایرانی

 بادله دوزی (تلی بافی) (Badlh (Embroidered

نوشته شده توسط فرشاد جعفرزاده

بادله دوزی (تلی بافی) 

یکی از صنایع دستی تزیینی ایران “بادله دوزی یا تلی بافی” نام دارد. در استان هرمزگان، برای تزیین لباسهای محلی بانوان، بر روی پارچه های رنگی با مشکی (با عرضی حدود ۱۵ سانتی متر) نقوشی که از به هم پیوستن چند نوع نقش ایجاد شده را با نخ گلابتون (نخ های ابریشمی با روکش طلایی یا نقره ای) رودوزی می کنند که به آن «بادله دوزی» یا «تلی بافی» می گویند.

طرح ها و نقش ها

نخ های مورد استفاده از نوع ابریشمی، پشمی و امروزه بیشتر الیاف مصنوعی رنگی، طلایی و نقره ای است. نقوش مورد استفاده مجموعه ای از نقوش هندسی و منحنی (ترکیبی) است.

بادله دوزی

طرز نگهداری

روش نگهداری بادله دوزی ها مستقیما به الیاف مورد استفاده ارتباط دارد و به طور معمول با آب ولرم و صابون قابل شستشو بوده و نمی بایست آنها را در معرض رطوبت مداوم، آتش، اشعه ی مداوم خورشید، سفید کننده ها و اشیای تیز و برنده قرار داد
شلوارهای بادله دوزی شده مخصوص نوعروسان جنوبی است و گاهی در مراسم عروسی، سایر زنان نیز، شلوارهای بادله دوزی شده می پوشند. زیباترین بادله دوزیها را بر روی لباسهای عروس در شهرهای جنوبی کشور می توان مشاهده کرد. این شلوارها دارای دکمه هایی با نخ های ابریشمین است که به وسیله ی شیاری که در بغل ساق پا قرار دارد، باز و بسته می شود
بادله دوزی یا تلی بافی
زیر گروه: رودوزیهای سنتی ایران استان هرمزگان

“فروشگاه آنلاین آرشان آرت”

آمده ایم برای دمیدن جانی دوباره
حمایت از تولید ملی ، حمایت از هنرمند ایرانی
تخصصی ترین فروشگاه اینترنتی فروش صنایع دستی بومی ایرانی

فروشگاه اینترنتی آرشان آرت در سال 1397 آغاز به کار کرد . چشم انداز این وب سایت معرفی و فروش محصولات بومی صنایع دستی هر استان و استفاده از پتانسیل های بومی نیروی تولید در ایران بوده است.

امید است با معرفی هر چه بهتر محصولات و هنرمندان بومی در ایران گامی در عرصه اشتغال زایی و معرفی محصولات به دیگر نقاط دنیا برداریم.

درباره نویسنده

فرشاد جعفرزاده

دیدگاهتان را بنویسید