[sg_popup id=1756]
پوشاک ایرانی

آجیده بافی (آجیده گیوه)

آجیده بافی (آجیده گیوه)
نوشته شده توسط فرشاد جعفرزاده

آجیده بافی ینوعی بافت رویه و زیره ی گیوه است که به صورت یک تکه بافته می شود

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “آجیده بافی” نام دارد .آجیده بافی ینوعی بافت رویه و زیره ی گیوه است که به صورت یک تکه بافته می شود و سپس به قسمت زیره که “پادوش” نامیده می شود متصل می شود. مواد اولیه ی بافت آجیده ،نخ پنبه ای است که باقلاب بسته به اندازه ی مورد نظر بافته و گاه نقش اندازی می شود .

آجیده بافی هنری پنهان درگیوه های ایرانی 

با نوارهای پنبه ای نیز عمل اتصال به پا دوش صورت می گیرد . جنس کفی پا دوش هم از نوارهای پارچه ی بریده شده بوده که به صورت عمودی روی هم چیده شده و به یکدیگر دوخته می شود. معمولا (بیشتر درگیوه های اعلا) برای نوک و انتهای زیره و بشت پا( به جهت راحت پوشیدن) از بریه های چرم استفاده میکنند . یاین نوع کفش از استحکام زیادی برخوردار بوده و بیشتر کشاورزان به دلیل سبک و خنک بودن در فصل تابستان از آن استفاده می کنند. این هنر هم اکنون در استان همدان تا حدودی رواج دارد.

خاستگاه

استان :همدان

شعار ما ( آمده ایم برای دمیدن جانی دوباره )

حمایت از تولید ملی ، حمایت از هنرمند ایرانی

تخصصی ترین فروشگاه اینترنتی فروشصنایع دستی بومی ایرانی

فروشگاه اینترنتی آرشان آرت در سال 1397 آغاز به کار کرد . چشم انداز این وب سایت معرفی و فروش محصولات بومی صنایع دستی هر استان و استفاده از پتانسیل های بومی نیروی تولید در ایران بوده است.

امید است با معرفی هر چه بهتر محصولات و هنرمندان بومی در ایران گامی در عرصه اشتغالزایی و معرفی محصولات به دیگر نقاط دنیا برداریم.

درباره نویسنده

فرشاد جعفرزاده

دیدگاهتان را بنویسید