[sg_popup id=1756]
هنرهای برجسته ایرانی

احرامی بافی از دست بافته های نخ پنبه ای ایران

نوشته شده توسط فرشاد جعفرزاده

 طرح، نقشه و شيوه ی بافت در احرامی بافی سالهاست که بدون تغییر مانده است. وسط آن را لوزی های تیره و روشن،حاشیه ی اطراف آن را لوزی های کشیده، باریک و نیم لوزی های متعدد تشکیل می دهد.

 یکی از صنایع دستی کاربردی ایران “احرامی بافی( یزدی بافی)” نام دارد. این دستبافته که منحصرا در استان یزد و با نخ پنبه ای بافته می شود، به ابعاد تقریبی ۱۲۰*۹۰ سانتیمتر وگاه ۱۰۰ بر ۷۰ سانتیمتر بافته می شود.

الیاف مورد استفاده در احرامی بافی

الیاف مورد مصرف برای احرامی بافی جهت تار و پود، نخ پنبه ای سیاه و سفید و گاهی الوان بوده و با دستگاه نساجی سنتی بافته می شود. برای عرض ۷۰ سانتیمتری از ۲۲ تار چله وبرای عرض ۹۰ سانتیمتری از ۲۸ تار چله استفاده می کنند. یک نفر بافنده در طول روز می تواند ۴ تخته احرامی ۷۱۰۰ ۷۰ سانتیمتری ببافد. نقوش آن هندسی و بیشتر لوزی است.

احرامی

احرامی

طرح ها و شیوه ی بافت

طرح، نقشه و شيوه ی بافت در احرامی بافی سالهاست که بدون تغییر مانده است. وسط آن را لوزی های تیره و روشن،حاشیه ی اطراف آن را لوزی های کشیده، باریک و نیم لوزی های متعدد تشکیل می دهد. طرح و نقشه ی احرامی بافی از طریق طراحی پیچیده و مهارت اجرایی بافنده آن به وجود می آید.

بافت دولایه

احرامی بافی  را بافت “دولایه” یا ” کیسه ای” و به عبارت دیگر دو سیستم تاری و دو سیستم پودی” می نامند، بدین معنی که بافت هر لایه آن تافته است. در گذشته، گاه بافندگان احرامی از وضعیت دو لایه (کیسه ای) بودن این پارچه استفاده کرده، در موقع بافت سکه ای را بین دو لایه قرار می دادند که باعث تعجب و شگفتی خریداران می شد.

احرامی

احرامی

موارد استفاده و روش نگهداری

احرامی بافی چون از دولایه پارچه به وجود می آید، منسوجی حجیم و با ضخامت است، لذا افزون بر سجاده به عنوان پادری، رومیزی، و یا روکش مبل و نیز صندلی از آن استفاده می شود. گاه به عنوان کالای تکمیلی نیز از آن استفاده می کنند.

روش نگهداری آن حفاظت آن از رطوبت مداوم، آتش، خورشید و سفید کننده ها است.

 درباره ی آرشان آرت

ما در فروشگاه آرشان آرت با کمک هنرمندان عزیز این مرز و بوم محصولات زیبایی را تهیه کردیم که علاوه بر کمک به چرخه اقتصادی کشور می­تواند به شما در تهیه هدایای مناسب برای عزیزانتان کمک کند.

شما می توانید انواع کیف­ سنتی، کیف­ پارچه ای، کیف رودوشی دست دوز با طرح ­ها و رنگ های شاد و متنوع، و همچنین ست­ کیف و شال به همراه هدبند های زیبا در طرح ها و رنگ های مختلف را در اینجا تهیه نمایید.

درباره نویسنده

فرشاد جعفرزاده

دیدگاهتان را بنویسید