[sg_popup id=1756]
ظروف ایرانی هنرهای برجسته ایرانی

احجام فلزی سنتیVolume of traditional metal

احجام فلزی
نوشته شده توسط فرشاد جعفرزاده

هر نوع کارى که درنهایت به ساخته شدن یک حجم واقعى یا سه بعد حجمى که داراى جسم بوده و فضایى را اشغال نماید منجر شود، حجم سازى نامیده مى شود

احجام فلزی چیست؟!

یکی از صنایع دستی تزیینی- کاربردی ایران” احجام فلزی” نام دارد، و آن عبارت است از ساخت احجام فلزی سنتی با استفاده از ابزار آهنگری از قبیل چکش ، سندان و کوره است .

معمولا از این هنر برای تهیه ی زیر ساخت هنر هایی چون انواع قلمزنی و میناکاری، طلاکوبی روی فولادو .. استفاده می شود. بنا بر سفارش فلز مورد مصرف میتواند از نقره ، مس ، برنج ، آهن ، فولادو… تهیه شود.

انواع احجام فلزی

احجام فلزی سنتی :

ساخت انواع حجم های فلزی با استفاده از ابزار دستی مانند انواع کوبه های درب ، صندوق و صندوقچه های قدیمی و … را احجام فلزی می گویند . 

ابزار فلزی :

  ساخت ابزار فلزی مانند داس ، شمشیر ، کارد ، قلمهای فولادی ، اسطرلاب و … را می گویند . برای ساخت آن از فولاد نرم و فولاد کربن که با حرارت و ضربات چکش در هم آمیخته شده باشد ، استفاده می نمایند .

جُنده کاری :

این هنر نوعی هنر قلم زنی می باشد ، با این تفاوت که سطح کار دارای برجستگی و فرو رفتگی بیشتری نسبت به قلمزنی می باشد .

ضریح سازی :

ساخت محافظ برای قبور مقدس ائمه را ضریح سازی می گویند و عبارتست از صندوقچه ای از جنس فلز که بر روی آن تزئیناتی با استفاده از تکنیک های قلمزنی ، میناکاری و مشبک استفاده شده باشد .

علامت سازی :

ساخت سازه های فلزی چلیپا مانند که تیغه هایشان از اعداد فرد تبعیت می کند همراه با احجام فلزی مانند کبوتر ، گلدان ، طاووس و … . در ساخت آنها از قلمزنی و مشبک کاری استفاده می شود .

قفل سازی :

ساخت انواع قفل های ثابت ، کلون دار ، فنر پخش شو ، فنری ، لوله ای و رمز دار که با دست ساخته شده باشد .

قلم زنی :

حکاکی ، کنده کاری ، ایجاد نقش و نگار به وسیله چکش و انواع قلم ها روی سطوح فلزی را می گویند .

کوفته گری :

کوفته گری عبارتست از تهیه زیر ساخت کارهای قلمزنی یا جُنده کاری از جنس مس یا برنج که به وسیله کوبیدن مس بر روی قالب های کروی انجام می گیرد . این هنوز در خدمت کار های هنری است و برای ساخت ظرف های خاص از آن استفاده می شود .

گرگور بافی :

بافت نوعی تور ماهیگیری از جنس فلز را گرگور بافی می گویند .

مسگری :

ساخت ظروف و اشیا مسی بر اثر ضربات چکش را می گویند .

عمل حجم سازى ممکن است براى ساخته شدن اشیاء کاربردى و ملزومات زندگى به کار رود که در آن صورت به حرفه هاى مشخصى با نام هاى گوناگون مى انجامد : طراحى صنعتى، در و پنجره سازى، ریخته گرى، معمارى، ماکت سازى ، مجسمه سازى ، نجارى، تراشکارى ، کلیدسازى ، و به طور کلى تمام حرفه هایى که به نوعى حجمى را ساخته و عرضه مى کنند اتلاق میشود.

احجام فلزی

احجام

احجام

روش نگهداری

ساخت احجام فلزی بیشتر در اصفهان ، زنجان ، تبریز ، خراسان رضوی و تهران رایج است. روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت مداوم ، ضربه ، فشار، اشیای نوک تیز وبدنده است. این گونه  محصولات با اسیدهای ضعیف مانند سرکه یا آبلیمو به خوبی براق می شود.

“فروشگاه آنلاین آرشان آرت”

آمده ایم برای دمیدن جانی دوباره

حمایت از تولید ملی ، حمایت از هنرمند ایرانی

تخصصی ترین فروشگاه اینترنتی فروش صنایع دستی بومی ایرانی

فروشگاه اینترنتی آرشان آرت در سال 1397 آغاز به کار کرد . چشم انداز این وب سایت معرفی و فروش محصولات بومی صنایع دستی هر استان و استفاده از پتانسیل های بومی نیروی تولید در ایران بوده است.

امید است با معرفی هر چه بهتر محصولات و هنرمندان بومی در ایران گامی در عرصه اشتغال زایی و معرفی محصولات به دیگر نقاط دنیا برداریم.

درباره نویسنده

فرشاد جعفرزاده

دیدگاهتان را بنویسید