[sg_popup id=1756]
معماری ایرانی

آلاچیق ایرانی خاستگاه آن کجاست ؟ از قدیم تا به امروز

آلاچیق ایرانی
نوشته شده توسط فرشاد جعفرزاده

آلاچیق مسکن و محل سکونت عشایر و چادر نشینان است

یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربردی ایران “آلاچیق” نام دارد آلاچیق مسکن و محل سکونت عشایر و چادر نشینان است.

آلاچیق به طور معمول دارای چهار قسمت است که در اصطلاخات محلی به نام های مختلفی خوانده می شود و  معمولا از 4قسمت اصلی تشکیل شده است : قسمت میهمانو بزرگان- نشمن داخلی – آشپزخانه – قسمت دام که به وسیله ی پرده ای از یکدیگر قابل تفکیک است در برخی عشایر و در صورت تمول یا موقعیت صاحب آلاچیق در ایل ، این قسمت ها هرکدام دارای یک چادر جداگانه است .

آلاچیق ایرانی خاستگاه آن کجاست ؟ از قدیم تا به امروز

در ساخت آلاچیق از سیاه چادر برای سقف (آلا) که نوعی دستبافته با موی بز*بوده و ازنی های توخالی برای دیواره ی چادر (چبق) استفاده می کنند. ترکمن ها برای سفق آلاچیق از نمد استفاده میکنند. تزیینات آلاچیق ، بستگی به برپاکننده دارد .عشایر با استفاده از موی بز* و کمپله های رنگی بشمی،هم اهل خانواده را از گزند حشرات و گزندگان محافظت می کنند و هم بر زیبایی محل زندگی خود می افزایند.

*موی بز دارای خاصیت دافعه گزندگان است و اجازه نمی دهد گزندگان خصوصا مار از آن عبور کند .ضمن آن که موی بز جازب الرطوبه و خنک کننده هم هست واز ورود باران به سیاه چادر جلوگیری کرده و از شدت گرما در تابستان بسیار می کاهد.

خاستگاه

استان: گلستان-عشایر استانها

درباره آرشان آرت

شعار ما ( آمده ایم برای دمیدن جانی دوباره )

حمایت از تولید ملی ، حمایت از هنرمند ایرانی

تخصصی ترین فروشگاه اینترنتی فروشصنایع دستی بومی ایرانی

فروشگاه اینترنتی آرشان آرت در سال 1397 آغاز به کار کرد . چشم انداز این وب سایت معرفی و فروش محصولات بومی صنایع دستی هر استان و استفاده از پتانسیل های بومی نیروی تولید در ایران بوده است. امید است با معرفی هر چه بهتر محصولات و هنرمندان بومی در ایران گامی در عرصه اشتغالزایی و معرفی محصولات به دیگر نقاط دنیا برداریم.

درباره نویسنده

فرشاد جعفرزاده

دیدگاهتان را بنویسید